فرآیند اخذ لایسنس شل در فرساشیمی
فرآیند امگا
فرآیند OMEGA شل برای تولید مونو اتیلن گلیکول (MEG) از اتیلن در یک فرآیند دو مرحله‌ای و کاملا کاتالیزوری، که بسیاری از اپراتورها را قادر می‌سازد تا به راندمان تبدیل بیش از 99% در مقایسه با حدود 90% برای فرآیندهای معمولی که از یک فرآیند حرارتی استفاده می‌کنند، دست یابند. مسیر تبدیل اکسید اتیلن (EO) به MEG.
با OMEGA به بیش از 99٪ تبدیل برسید
Shell Catalysts & Technologies صادرکننده برتر فناوری اتیلن اکسید/گلیکول در جهان است. شرکت های زیرمجموعه Shell همچنین در میان بزرگترین تولیدکنندگان اتیلن اکسید (EO) و تولیدکنندگان مهم جهانی اتیلن گلیکول (EG) هستند.
شل برای 89 کارخانه EO/EG در سراسر جهان مجوز صادر کرده است که 53 مورد از آنها هنوز در حال فعالیت هستند. نزدیک به 40 درصد از EO جهان در کارخانه‌های دارای مجوز و طراحی شل تولید می‌شود. بیش از 50 درصد از EO جهان با استفاده از کاتالیست های Shell Catalysts & Technologies ساخته می شود. فرآیند OMEGA شل برای تولید مونو اتیلن گلیکول (MEG) از EO بسیاری از اپراتورها را قادر می سازد تا به بازده تبدیل بیش از 99 درصد در مقایسه با حدود 90 درصد برای فرآیندهای معمولی دست یابند.
OMEGA مخفف "Only MEG Advantage" است. برخلاف فرآیندهای مرسوم، OMEGA اپراتورها را قادر می سازد تا از تولید محصولات مشترک (دی اتیلن گلیکول و تری اتیلن گلیکول) اجتناب کنند که نیاز به حمل و نقل و امکانات ذخیره سازی این محصولات را برطرف می کند.
OMEGA ترکیبی از کاتالیزورهای پوسته و فناوری با گزینش بالا (HS) یا عملکرد بالا (HP) برای تبدیل اتیلن به اکسید اتیلن (EO) با یک فرآیند کاتالیزوری برای تبدیل EO به MEG است. OMEGA بسیاری از اپراتورها را قادر می سازد تا حدود 20٪ بخار کمتر و حدود 30٪ فاضلاب کمتری نسبت به یک کارخانه تبدیل حرارتی سنتی MEG با ظرفیت مشابه استفاده کنند. OMEGA بسیاری از اپراتورها را قادر می سازد تا به میزان قابل توجهی دی اکسید کربن کمتری در هر تن MEG نسبت به فرآیندهای معمولی تولید کنند.
هزینه ساخت یک کارخانه امگا با همان بازده MEG کمتر از یک کارخانه سنتی است، بنابراین از نظر اقتصادی نیز متمایز است. از آنجایی که هر کارخانه متناسب با خواسته‌های مشتری و شرایط و محدودیت‌های محلی تنظیم شده است، هزینه‌های سرمایه‌گذاری از کارخانه به کارخانه دیگر متفاوت است. پس از راه اندازی کارخانه، Shell Catalysts & Technologies به ارائه پشتیبانی عملیاتی ادامه خواهد داد. مطالعات طراحی فرآیند مربوط به اصلاحات کارخانه یا رفع گلوگاه نیز می تواند انجام شود.
همچنین می توانید گزارش جامع Shell PLC -2021-22 را  <<ازاینجا >>  مطالعه و دانلود کنید